صف‌های عجیب برای جابجایی حساب‌های بانکی – اخبار و مطالب خودرو

روزنامه صبح نو: عکس و ویدیو و استوری اینستاگرام بود که پشت سر هم به اشتراک گذاشته می‌شد. بانک‌هایی که در روزهای معمولی، هیچ گاه این حجم از شلوغی و ازدحام را به خود ندیده بودند، حالا با سیل جمعیتی رو به رو بودند که می‌خواستند حساب‌های بانکی‌شان را به برخی بانک‌های خصوصی منتقل کنند
او می‌گوید :«هیچ یک از بانک‌ها حق ندارند نرخی بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار و بخشنامه جدید تور ویتنام بانک مرکزی را در سپرده‌ها اعمال کنند و در غیر این صورت با برخورد جدی مواجه خواهند شد.»

داستان تکراری صف‌های صوری

آن هم به دلیل مصوبه‌ای که کاهش نرخ سود بانکی را ابلاغ کرده بود و حالا مردم می‌خواستند پول‌هایشان در بانک‌هایی باشد که با هر ترفندی، سودی بالاتر از سود مصوب را به آنان وعده داده بودند.

چند سال پیش با شایعه‌هایی درباره نرخ ارز، صرافی‌ها سرشار تور آنکارا نوروز 97 از صف‌های طولانی شد و حالا در اولین هفته شهریور 96، داستان صف‌های طولانی به برخی بانک‌های خصوصی رسیده است. اتفاقی که تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد تبی زودگذر است و دیر یا زود، ورق به گونه‌ای دیگر برخواهد گشت.

بانک مرکزی: برخورد می‌کنیم

او از قول یکی از مراجعان به بانکی خصوصی می‌نویسد:« اوایل هفته از بانک تماسی داشتم که درخواست این را مطرح کرد تا پولی را که در قیمت تور سیشل بانک پس‌انداز دارم، به صورت سپرده یکساله به بانک بسپارم و در مقابل سود ۲۲ درصدی را دریافت کنم. البته متصدی بانک می‌گفت که اگر سرمایه خود را به بالای صد میلیون تومان برسانم، نرخ را به ۲۳ درصد هم خواهد رساند.

نمونه‌اش را پیش از این هم بارها دیده بودیم. شبی که قرار بود از ساعت 12 شب، بنزین را سهمیه‌بندی کنند و انفجار جمعیت در پمپ‌های بنزین و تصاویری از مردم با دبه‌های بیست لیتری در قیمت تور خارجی دست، سوژه رسانه‌ها شد. چند سال بعد، وقتی قرار شد اولین مرحله یارانه‌های نقدی واریز شود، مقابل خودپردازهای بانکی، از صف‌های متراکم انسانی به مرز انفجار رسید.

اما همین فاصله 10 روزه از ابلاغ تا اجرا، اوضاع را در آخرین ساعت‌های مهلت قانونی بانک‌ها پیش از اجرای این مصوبه، عجیب و غریب‌تر از همیشه کرد. خبرنگار «مهر» در گزارشی میدانی از اوضاع عصر پنج شنبه در برخی بانک‌ها نوشت:« در برخی تور ارزان خارجی شعب، صف‌های طولانی پشت درهای بسته شعبه مشاهده می‌شد و برخی از متصدیان شعب، به دلیل فشار بالای کاری بداخلاقی‌هایی را صورت می‌دادند.

ضمن اینکه مردم ساعت‌ها باید برای سپردن پول خود به نظام بانکی در انتظار به سر می‌بردند بلکه بتوانند سود بیشتری بگیرند؛ غافل از اینکه باید حداقل روی صورت‌های مالی و ترازنامه برخی از بانک‌ها تمرکزی کنند یا از افراد مطلع در مورد وضعیت بانک‌هایی تور گوانجو که پولشان را به آن‌ها می‌سپارند، تحقیق کنند.»

اتفاقی که برخی از آن به عنوان «دور زدن نظام بانکی» و برخی دیگر با تعبیر «کاهش صور سود» یاد کرده‌اند؛ اتفاقی که در نبود نظارت کافی بانک مرکزی رخ داد و آخر هفته بسیار شلوغ و جنجالی را برای نظام بانکی کشور رقم زد.

به هرحال وقتی من پولم در حساب به صورت پس انداز بود، سود ۱۰ درصد را به صورت روزشمار می‌گرفت، اما اکنون ۱۲ درصد سود بالاتر تور هوایی کیش می‌گیرم و این مرا وسوسه کرد که به شعبه مراجعه و پولم را سپرده کنم اما به هرحال زمان زیادی طول کشید تا این کار را انجام دادم و دو ساعتی هم در صف ماندم.»

بر اساس این بخشنامه که از ۱۱ شهریورماه لازم‌الاجراست، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظفند نرخ سودعلی الحساب سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله حداکثر ۱۵ درصد و سپرده‌های کوتاه مدت را حداکثر ۱۰ درصد محاسبه و رعایت کنند.

۳۱ تور اصفهان زمینی مردادماه ، بانک مرکزی که تلاش داشت این بخشنامه را بالاخره اجرایی کند، در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، تدابیر هشت گانه ای را با تاکید بر اجتناب از رقابت‌های ناموجه بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در جذب سپرده‌ها، ابلاغ کرد.

امروز، روز موعود وزارت اقتصاد برای کاهش نرخ سود بانکی است. مصوبه‌ای که حدود یک سال پیش توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد و حالا پس از یک سال قرار است اجرایی شود تا بدین تور اهواز هوایی ترتیب، نرخ سود سپرده‌های بانکی بلندمدت یکساله ۱۵ درصد و کوتاه مدت 10 درصد باشد.

اما مسوولان بانک مرکزی هم مدعی‌اند این رفتارها از چشم آنان پنهان نمانده است. آقای « پیمان قربانی» معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی با هر گونه دور زدن بخشنامه جدید نرخ سود بانکی، افتتاح حساب جداگانه برای واریز سود بیشتر یا پرداخت سود مؤثر بالاتر از نرخ مصوب برخورد خواهد کرد، تور مسکو می‌گوید:« حسن اجرای این مصوبه را به شدت زیر نظر داریم.»

این مشتری نظام بانکی می‌گوید: «البته بانک برخی از مشتریان خاص را به صورت وی آی پی و اختصاصی پذیرش می‌کرد و متوجه شدم که این افراد، عمدتاً سپرده‌های میلیاردی دارند و البته از مکالمات متوجه شدم که حتی برای سپرده گذاری بالا نیز بانک حاضر شده که یک نماینده خود را به محل کار سپرده گذار بفرستد و همان جا کارهای اداری آن را انجام دهد.»

اما تور ایتالیا نوروز 97 بانک‌های معدودی از این فاصله زمانی سوء استفاده کرده، به تمدید یک ساله قراردادهای موجود خود پرداختند و نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری یک ساله را افزایش دادند. یکی از این بانک‌ها، سود سپرده سرمایه‌گذاری خود را در سطح 23 درصد نگه داشته و همین سبب شده است تا بیشتر عکس‌هایی که از صف‌های طولانی و نوبت‌های چندصدنفری برگه‌های نوبت دهی بانک‌ها در فضای مجازی منتشر می‌شود، در این قیمت تور مشهد بانک اتفاق بیفتد.

اجرای مصوبه‌ای با یک سال تأخیر

روزنامه صبح نو: عکس و ویدیو و استوری اینستاگرام بود که پشت سر هم به اشتراک گذاشته می‌شد. بانک‌هایی که در روزهای معمولی، هیچ گاه این حجم از شلوغی و ازدحام را به خود ندیده بودند، حالا با سیل جمعیتی رو به رو بودند که می‌خواستند حساب‌های بانکی‌شان را به برخی بانک‌های خصوصی منتقل کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *